Nastało lato, a z nim kończy się okres ciężkiej pracy w szkołach tańca. Najbliższe tygodnie to czas pokazów finałowych i przygotowywania letniej oferty warsztatowej dla tych, którzy nie uznają wakacyjnych przerw w nauce tańca.

19 czerwca swój dorobek artystyczny zaprezentowała szkoła tańca flamenco Encuentros, założona przez choreografkę i tancerkę – Karolinę Łucznik. W repertuarze znalazły się zarówno dobrze znane tańce flamenco takie jak energiczne Sevillanas, niezwykle kobiecy tradycyjny Tangos, czy radosne Alegrias Bulerias, jak i style mniej znane w Polsce jak Colombiana, Siguiriyas czy Martinete.

Przygotowanie koncertu finałowego jest dziś dla wielu szkół tańca wyzwaniem. Jak bowiem szlifować choreografie online, gdy jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia, w pokoju brak dużego lustra, co chwilę zaglądają rozbawione dzieci, pies kładzie się pod nogami, a kot zasłania kamerę? Cóż… Kiedy jest pasja i wytrwałość dzieją się cuda jak w przypadku pięknej, lirycznej choreografii Malagueñi do autorskiego utworu Filipa Swinarskiego, która w całości została przygotowana online, a tancerki na scenie spotkały się w dniu koncertu.

Mimo widocznej tremy występujących koncert pozwolił widzom oderwać się od pandemicznej rzeczywistości i przenieść się w roztańczony i kolorowy świat słonecznego południa Hiszpanii. Uwagę przykuwały nie tylko kolorowe suknie tancerek i obecność (!) tancerza, ale ciekawe choreografie Łucznik, wychodzące często poza klasyczną stylistykę stylów flamenco. Bardzo efektowna praca z mantonem, kastanietami i wybór takich utworów jak Orobroy Dorantesa czy Tańca hiszpańskiego Manuela de Falla jako podkładów muzycznych wprawiły publiczność w zachwyt i pokazały szerokie spektrum tańca i muzyki flamenco.

 

„Pokaz flamenco Encuentros

19.06.2021 g. 19:00
Dom Sztuki, Wiolinowa 14

Taniec: uczniowie szkoły tańca „Encuentros”, Karolina Łucznik
Choreografia: Karolina Łucznik
Gitara: Filip Swinarski

Fotografia: Agnieszka Łukaszewicz/afoto.pl

 

Karolina Łucznik – choreografka, tancerka i pedagog tańca hiszpańskiego i flamenco. Mieszka i tworzy w Warszawie. Od wielu lat podnosi swoje umiejętności podczas wyjazdów do Hiszpanii, gdzie szkoli się u mistrzów tego gatunku. Od 2004 do marca 2021 roku prowadziła zajęcia w Szkole Tańca Flamenco Triana. Obecnie kieruje własną szkołą tańca flamenco w Domu Sztuki na warszawskiem Ursynowie. Regularnie występuje jako solistka z uznanymi artystami flamenco. Na co dzień tańczy w zespole Contratiempo.

https://www.flamenco.warszawa.pl/